Mishel - skuteczne osuszanie budynków

Badania termowizyjne

Jeżeli poszukujecie Państwo rzetelnej firmy, która wykona na Wasze potrzeby profesjonalne badanie termowizyjne, zaś Poznań stanowi Waszą lokalizację – zapraszamy do kontaktu. W naszej bieżącej dyspozycji pozostaje zaawansowana, nowoczesna kamera, a także doświadczony i zaangażowany w swoją pracę personel. Z pewnością nie zawiedziemy Państwa oczekiwań.

Jaka jest specyfika badań termowizyjnych?

Promieniowanie podczerwone nie jest widoczne dla ludzkiego oka, emitowane jest natomiast przez każdą materię, której temperatura pozostaje wyższa od bezwzględnego zera (-273 st. C). Zakres tego promieniowania zmienia się wraz ze zmianą temperatury ciała. Zaawansowane kamery termowizyjne pozwalają na śledzenie widma promieniowania podczerwonego, a przez to identyfikację miejsc, w których pojawiają się, bądź mogą pojawić się problemy niemożliwe do zdiagnozowania przy wykorzystaniu innych metod.

Czym jest kamera termowizyjna?

Przed rozpoczęciem badań termowizyjnych warto jednak dowiedzieć się czym są kamery termowizyjne. To urządzenia służące do analizy temperaturowej różnego rodzaju obiektów, materiałów, a nawet ludzi. Dzięki odpowiedniej precyzji dokonywanych pomiarów możliwe jest tworzenie profesjonalnych obrazów z zaznaczonymi obszarami określającymi konkretny poziom temperatury badanego obiektu. Zobrazowanie to może być kolorowe, bądź czarno-białe. Możliwe jest również ustalanie skali pomiaru zgodnej z własnymi potrzebami.

Kamery termowizyjne to zaawansowany technologicznie sprzęt pomiarowy, pozwalający na w pełni bezdotykowe badanie temperatury obiektu. Badanie termowizyjne przy pomocy przeznaczonej do tego celu kamery w żaden sposób nie ingeruje w badany przedmiot, ani jego otoczenie. Zasada działania, na jakiej opiera się kamera termowizyjna jest w istocie bardzo zbliżona do mechanizmów obecnych w zwykłych kamerach. Promieniowanie podczerwone emitowane przez obiekt, na który skierowane jest „oko” kamery przechodzi przez soczewkę i zostaje skupione na specjalnym detektorze – w sposób analogiczny do tego, w jaki widmo widzialne przenoszone jest na kliszę tradycyjnego aparatu fotograficznego. Wszystkie kamery termowizyjne wyposażone są w matryce detektorów pikseli oraz w pełni zintegrowany z nią układ przeszukujący obraz. Mechanizm wykorzystując odczyt z matrycy detektorów pikseli generuje rodzaj elektrycznego sygnału, który zmienia się w zależności od tego jak intensywne jest obserwowane promieniowanie podczerwone. Sygnał następnie przetwarzany jest do postaci cyfrowej i w taki też sposób emitowany jest na wyświetlaczu.

Jakie może być zastosowanie badań termowizyjnych?

Badania termowizyjne zazwyczaj przeprowadza się w celu wykrycia nieszczelności obiektów budowlanych. Przyczyną takich nieszczelności bardzo często bywają np. źle osadzone okna, bądź drzwi. Badania te służyć mogą również do określania tego, w jakim stopniu dana powierzchnia jest zawilgocona, bądź do lokalizowania awarii w postaci przecieków. Dzięki badaniom termowizyjnym można np. odnajdować również ukryte instalacje, czy przewody. Metody tej często używa się także w medycynie, weterynarii, górnictwie, czy energetyce. Jeżeli chcielibyście Państwo zlecić nam wykonanie badań termowizyjnych – zapraszamy do kontaktu!

badanie termowizyjne
badanie termowizyjne